Seria Miniatur

W razie potrzeby mój tel. (sieć play) 888 844 438 Anna

Model 1 – Seria Miniatur Nr 12, detale autobusu Jelcz-Mex

Model według „historycznego” katalogu mojego ojca posiadamy w naszej rodzinnej kolekcji od 1973 roku. W spisie mam tylko jeden autobus Jelcz z dwóch posiadanych, jednak jestem na 99,9% pewna, że wpis dotyczy tego modelu. Ten drugi model ma wszystkie braki charakterystyczne dla późniejszej produkcji – brak kierownicy, brak loga Jelcz, błędy odlewnicze drzwi itp.

Kierownica

Logo Jelcz, rejestracja ZC-30-Z1

Ktoś w środku napisał długopisem 78 – pewnie kiosk, bo w mojej rodzinie modele od początku były traktowane jako kolekcjonerskie i bardzo dbaliśmy zarówno o modele jak i o pudełka.

Ten czerwony, zielony i na dole niebieski kolor to chyba jakieś „śmieci” wmielone w tekturę bo na nich są takie „tekturowe włoski” wiec to raczej nie farba

Okrągła pieczątka chyba ZT 11 – nie jestem pewna litery Z bo jest trochę rozmazana, ale domyślam się, że to może być skrót od „znak towarowy”

Drzwi nie mają błędów, które były w formach w późniejszej produkcji,

Model 2 – Seria Miniatur

Model 3 – Seria Miniatur NR 7, Moskwicz 408, SZARE KOŁA!!!

Posiadam dwa numere Moskwicza i zauważułam ze model niebieski był omyłkowo zapakowany do nieswojego kartonika (dlatego usunęłam aukcje). Jest to model z Kobyłki (szare podwozie), zakupiony w 1972. Nie posiadam pudełka (pudełko było już siedleckie). Model ma szare podwozie, SZARE koła (typ profilu kół jak w Warszawie tylko mniejsze). Rejestracja MO 36-25 i logo Moskwicz na tylnej klapie. Według mojej wiedzy SZARE koła były produkowane tylko w Kobyłce.

Cena 80 zł na podstawie licytacji: https://archiwum.allegro.pl/oferta/zp-ruch-prl-07-auto-moskwicz-408-i5270642910.html

Model 4. – Seria Miniatur NR 7, Moskwicz 408, CZERWONE PODWOZIE.

Według mojej wiedzy, model ma standardy produkcyjne wskazujące na początkową produkcję z Siedlec – ma jeszcze wiele detali, które zapoczątkowano przy produkcji w Kobyłce, ale już inny typ kół i kolorystykę. I dlatego uważam, że to jest jego kartonik. Na kartoniku jest pieczątka ZWT-33|Tw|74 – co może wskazywać na rok produkcji 1974.

Ponad to niestandardowa kolorystyka podwozia – CZRWONY. Według mojej wiedzy modele miały podwozia szare, a potem czarne.

 • logo na podwoziu ZP RUCH – widniało ono na modelach z Kobyłki i jeszcze na początkowej produkcji z Siedlec
 • tylna klapa znak Moskwicz,
 • rejestracja MO 36-25.
 • cienkie zderzaki
 • czarne małe koła, inna forma od poprzedniego modelu – ten typ kół według mojej wiedzy był już w Siedlcach
 • kolor żółty – według mojej wiedzy był już w Siedlcach
 • CZERWONE PODWOZIE – według mojej wiedzy nie jest standardowe.

Nie oszacowałam jeszcze ceny tego modelu ,ponieważ nie znalazłam jeszcze żadnej aukcji modelu z czerwonym podwoziem i z tym typem kół i domyślam się, że jest on dość unikatowy.

Model 5. – Seria Miniatur NR 11, Sanok 09, PROTOTYP!!! – produkcja w Siedlcach

Na opakowaniu przekreślony napis „RUCH” Kobyłka i widnieje na nim pieczątka Podlaskich Zakładów Wytwórczych w Siedlcach. Na podwoziu wykonanie form P.Z.W.P.T oraz napis PROTOTYP.

 • Kolor żółty + bardzo ciemny niebieski ,
 • koła takie jak moim w niebiesko-różowym jelczu.
 • 2 rzędy tylnych kół
 • Wnętrze białe
 • Posiada kierownicę (kolor czarny), której nie było w prototypach z późniejszego okresu i późniejszej produkcji seryjnej w Siedlcach.

Kolor żółty to soczysty żółty – jak cytryna. Na ostatnich zdjęciach wyszedł znacznie jaśniej.

Tu spodziewam się, że w przypadku aukcji osiągnę cenę 400 zł – Na podstawie poniższej aukcji (link), przy czym ja mam dodatkowo pudełko z okresu przejściowego między Kobyłką a Siedlcami. https://archiwum.allegro.pl/oferta/sanok-09-model-w-skali-1-72-lata-70-te-xxw-i7990095173.html

Model 6 – Seria Miniatur